יציאת מצריים היא אירוע מכונן ביחס של בני ישראל עם ה’. לאחר שמשפחת יעקב גדלה והפכה לעם במשך 430 השנה שהייתה במצריים, על פי הבטחת אלוהים לאברהם, אלוהים החליט שהגיע הזמן להחזיר אותם לארצם ולהקים את בריתו איתם. היה חשוב לה’ שעם ישראל, והעמים מסביב, ידעו כי הוא האלוהים העומד מאחורי עם ישראל ולא שום אליל חסר כוח שבו האמינו רוב עמי העולם. לכן, במקום לעשות נס אחד שבעקבותיו יצאו בני ישראל ממצריים, הוא עשה עניין גדול מסיפור היציאה: הוא דיבר אל משה דרך סנה בוער; הוא השתמש במשה שהיו לו בעיות תקשורת (הוא גמגם); הוא הביא דרך משה אותות ומופתים בארמון מלך מצריים; הוא הנחית על המצרים הרס מוחלט בעשרת המכות; הוא גרם למצרים לתת לשכניהם בני ישראל כלים יקרי ערך; הוא הדריך אותם בדרך בעזרת עמוד ענן ביום ועמוד אש בלילה; והוא קרע לשניים את ים סוף כדי שהעם יוכל לעבור דרכו בבטחה ולבסוף סגר אותו על צבא מצריים שנחרב כליל.

זו עוצמה! זהו כוחו של האלוהים הגדול שברא את העולם, זהו כוחו של אלוהי ישראל, זהו כוחו של אלוהים המחזיק בידו את העולם כולו ומכוון כל דבר אל עבר התגשמות תוכניתו. זהו האלוהים שפעל דרך כל ההיסטוריה ואותו האלוהים שפועל גם היום בעולם כולו ובחיים האישיים של כל אחד מאיתנו.

אלוהים לא רוצה שנשכח אותו ואת כוחו, ולכן הוא ביקש מאיתנו לחגוג את הפסח פעם בשנה, כפי שמפורט בשמות יג 3, 9: “ויאמר משה אל העם זכור את היום הזה אשר יצאתם ממצרים מבית עבדים כי בחזק יד הוציא ה’ אתכם… והיה לך לאות על ידך ולזיכרון בין עיניך למען תהיה תורת ה’ בפיך כי ביד חזקה הוציאך ה’ ממצרים.”

אלוהים רוצה שנראה שהפסח הוא צל העומד להתרחש, סמל של פעולתו הנצחית שנעשית בחיי כל מאמין דרך שה הפסח, ישוע המשיח (מתי כו 17, הראשונה אל הקורינתים ה 7, יוחנן א 29, הראשונה לפטרוס א 19-18), אשר מת כדי לסלוח לנו את חטאינו ולהציל אותנו ממוות נצחי.

האם אתה כותב יומן, מצלם תמונות ושומר אותן באלבום או מעלה תמונות לפייסבוק? כייף לחזור ולקרוא את מה שכתבנו, להסתכל בתמונות שצילמנו, להיזכר בדברים שקרו לנו בעבר. לעיתים דברים אלו מעלים בנו זיכרונות של פועל אלוהים בחיינו. דבר זה עוזר לנו לזכור את אלוהים ומעשיו, הוא עוזר לנו לזכור את כוחו של אלוהים ולהשאיר את אלוהים במרכז חיינו, כי אנו רואים את פועלו ואת כוחו.

הנה אתגר לחג פסח הקרוב: קרא את סיפור יציאת מצריים בספר שמות, ולאחר מכן קרא את הראשונה לפטרוס א 21-17. כשתסיים, קח דף ועיפרון ורשום מה אלוהים עשה עבורך בשנים האחרונות. הודה לו על כך. תוכל לעשות משימה זו גם עם ילדיך.

 

לחץ על התמונה הבאה כדי להגיע לחומר עשיר מאוד ללימוד ולפעילויות על פסח.

To Top ↑