לא אשכח את היום ההוא באסיפה בקהילה, כשרועה הקהילה רצה להמחיש לנו את החשיבות של להיות מלח הארץ. בקדמת האולם עמדה תיבה גדולה מלאה במים, בתוך המים עמדו שני עמודים של נייר אלומיניום שאליהם היו מחוברים חוטי חשמל. חוטי החשמל חוברו בצד אחד לנורה ואז לסוללה, ובצד השני ישירות לסוללה. הנורה הייתה כבויה. רועה הקהילה הוסיף מלח למים, לאט- לאט. בהתחלה לא ראינו שום שינוי, אבל ככל שהוא הכניס יותר מלח למים החלה הנורה להידלק, קודם בחולשה ולאחר מכן בעוצמה חזקה יותר.

כמעט עשרים שנה עברו מאז שראיתי את ההדגמה הזו, אבל היא זכורה לי כאילו ראיתי אותה אתמול. מדוע? מפני שזו תמונה – דבר מעניין ושונה שמשך את תשומת ליבי.

דרך ההמחשה הזו למדתי על החשיבות שבלהיות כמו מלח לסביבה שלנו. הבנתי את החשיבות שבלהיות אדם מעניין המנסה להתנהג כפי שדבר ה’ מלמד – שהסובבים יראו את האמונה והדבר יגרה אותם לשאול על מקור השוני הזה. שתהיה הזדמנות להצביע אל האדון. זה שיעור שנלמד ולא נשכח.

מהן ‘המחשות’?

מהן ‘המחשות’? המחשות הן דרכים מקוריות ויצירתיות המשתמשות בחומרים פשוטים מחיי היום-יום כדי להמחיש אמיתות מדבר ה’. לוקחים אובייקט, תהליך או תופעת טבע ומשליכים אותו על האמת מדבר ה’ שאנחנו רוצים ללמד – משווים בין אובייקט ההמחשה למושג הנלמד בכמה וכמה תחומים. למשל, המים בניסוי למעלה הם החיים שלנו, האור הוא העדות שלנו והמלח זו ההתנהגות המשיחית שלנו. ככל שנוסיף מלח לחיים שלנו, כך נהיה אור חזק יותר לעולם הסובב אותנו.

בעברית עדין לא הומצאה מילה עבור סוג זה של המחשה. באנגלית קוראים לזה object lessons. לכן, להבדיל מ’חומרי ההמחשה’ שפוגשים בכל סוג של חומר לימוד, הכוללים תמונות, הצגות, אובייקטים וכד’, ‘המחשות’ הם סוג של חומר המחשה המתאים לגילאים מבוגרים יותר.

בכתבי הקודש

בכתבי הקודש אנו רואים שאלוהים השתמש בהמחשה כדי להעביר מסר לעם ישראל. אלוהים ביקש מירמיה לקנות חגורת עור, להטמין אותה בין הסלעים לתקופה מסוימת ואחר כך ללכת לבני ישראל ולהראות להם את החגורה הנשחתת. הוא הורה לירמיה לומר: “וִיהִי כָּאֵזוֹר הַזֶּה אֲשֶׁר לֹא יִצְלַח לַכֹּל כִּי כַּאֲשֶׁר יִדְבַּק הָאֵזוֹר אֶל מָתְנֵי אִישׁ כֵּן הִדְבַּקְתִּי אֵלַי אֶת כָּל בֵּית יִשְׁרָאֵל.” (ירמיה יג 11-10). אלוהים השתמש בחגורת העור כדי להמחיש לבני ישראל כמה הם מושחתים ולא יעילים מפני שהם עזבו את ה’.

חשוב מאוד

חשוב מאוד לזכור שהמחשות מסוג זה מתאימות אך ורק לאלה אשר מסוגלים לחשוב בצורה מופשטת. מסיבה זו לא נשתמש בהמחשה עם ילדים מתחת לגיל 10. ילדים אלה יאהבו מאוד את ההמחשה, אך לא יוכלו לקשר בינה לבין האמת שאתה מנסה ללמד דרכה. רק בסביבות גיל 10 ילדים לומדים לחשוב בצורה מופשטת. המחשות מתאימות מאוד גם לנוער וגם למבוגרים.

דרך להשגת המטרה

ההמחשה אינה השיעור עצמו. חשוב להציב מטרה רוחנית לשיעור, והניסוי – גם באמצעות הכייף והעניין שבו – יעזור לך להשיג מטרה זו.

To Top ↑